Tallinn Music Week 2019

Aeg
25.–31. märts 2019
Koht
Tallinn
Tüüp
Festival

25.–31. märtsini 2019 juba üheteistkümnendat korda toimunud uue muusika ja linnakultuuri festival Tallinn Music Week (TMW) oli endisest kompaktsem ja fookustatum. Festivali erinevate programmiosade läbivaks teemaks oli kultuur majanduse mootorina.


Valdav osa festivalist koondus kompaktsele alale Põhja-Tallinnas, peamisteks maamärkideks Telliskivi Loomelinnak, Kalamaja, Noblessneri sadam ja EKA uus hoone, kus toimus nii TMW konverents kui ka muusikaprogrammi keskne üritus EKA ÖÖ. Üksteisest lühikese jalutustee kaugusele jäid nii enamik TMW õhtuseid muusikaklubisid kui ka päevase linnaprogrammi toimumispaiku.

Kolmel õhtul ja ööl  toimunud TMW muusikafestivalil kohtus kogu maailma uute artistide paremik juba tuntud tegijatega meilt ja mujalt. Magnetiteks kujunesid muuhulgas Soome plaadifirma Stupido Records 30. sünnipäevapidu F-hoones, Üle Heli festivali, Briti plaadimärgi 130701 / FatCat kureeritud audiovisuaalne avastusretk EKA ÖÖ Kunstiakadeemias, Vene neoklassika staari Kirill Richteri kontsert Kalamajas Tallinna Kalju Baptistikoguduse kirikus ja peomaraton Noblessneri techno-klubis HALL. Eesti artistidest kogusid TMW delegaatide ja nii meie kui ka välismaises pressis enim positiivset tagasisidet teiste seas Maarja Nuut & Ruum, Yasmyn, Anna Kaneelina, Duo Ruut, Ratkiller ja Zahir.  

Et TMW on eeskätt naaberriikide jaoks muutumas üha olulisemaks sihtpunktiks, näitas tõik, et võõrustajariigi Eesti 70 artisti järel esines festivalil enim artiste Soomest ja Venemaalt (kummastki 14). Järgnesid Ühendkuningriik 8, Kanada 7 ja nii Valgevene kui ka Rootsi 5 artistiga. Kaugemate regioonide nagu Kaug-Ida esindajatena leidis kavast Taiwani ja Jaapani muusikuid.

Muusikaprogrammi ja konverentsi kõrval pakkus TMW elamusi ka avalike vestluste, kunsti- ja disainiprogrammi, lastele suunatud loovate töötubade ning linnaruumi avastusretkedega.

Tasuta päevased linnalava kontserdid tõid festivalimelu ootamatutesse paikadesse üle linna. Avalike vestluste sari TMW Jutud toimus festivalinädala jooksul Telliskivis baaris Pudel, disainibüroos Velvet ja Talinna Kunstigümnaasiumis. Aruteluteemad ulatusid telekanalite rollist muusikakultuuri kajastamisel meelelahutusmaailma raputava tühistamis-kultuuri ilmingute lahkamiseni. Lisaks leidsid festivalil aset Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse kureeritud kunstiprogramm Tallinna Neljapäev ja tänavakunsti ekskursioon ning Disainikeskuse korraldatud disainituur Telliskivi Loomelinnakus, samuti lastele suunatud muusikateemalised töötoad Eesti Lastekirjanduse Keskuses, Põhja-Tallinna restorane tutvustav programm TMW Maitsed ning audiofiile koondav spetsiaalne Plaaditurg. Ühes TMW keskses toimumispaigas Noblessneri sadamalinnakus lõid kolmel festivaliõhtul imelise valguse ja varjude mängu skulptor Elo Liivi ning EKA tudengite loodud valgus- ja heliinstallatsioonid.

29. ja 30. märtsil EKAs toimunud TMW konverentsil astus üles 113 eri valdkondade visionääri ja edendajat, neist 64 meessoost ja 49 naissoost. Arutlusteemade keskmes oli kultuuri mõju majanduse käivitajana ja sotsiaalsetele probleemidele osundajana. Konverentsi programm valmis koostöös Music Estoniaga.

Konverentsi avamisel tervitasid EKA auditooriumi kogunenud rahvusvahelist publikut EKA rektor Mart Kalm, Telia tegevjuht Robert Pajos, Eesti kliimastreigi algatajast kooliõpilane Kristin Siil ja TMW juht Helen Sildna. Ettekandega „Brexit on läbi! Kui vaid soovid“ (“Brexit Is Over! If You Want It“) esines Briti kaasaegse disaini võtmekuju Malcolm Garrett.

Muuhulgas olid kahepäevasel konverentsil arutluse all Eesti ettevõtluse ja kultuuri koostöömudelite tõhustamine, muusikafestivalide ellujäämisvõimalused, Venemaa muusikatööstuse tulevikusihid ja sooline palgalõhe. Nimekamate kõnelejate seas olid Soome ettevõtja ja kultuurivedur Gunvor Kronman, muusik ja helilooja Barry Adamson, disainiguru Malcolm Garrett, rockibiograaf Zoë Howe, Spotify sõltumatute leiblite juht Jennifer Masset, kurikuulsa Fyre festivali logistik Keith Siilats, Soome suurima kultuurikeskuse Tampere Hall tegevjuht Paulina Ahokas ning rahvusvahelise naisloojate võimalusi edendava projekti Keychange tegevjuht Vanessa Reed. Konverentsi raames leidis aset ka rahvusvaheline tehnoloogiaettevõtete ja idufirmade vaheline kohtumine, millel osalejaid tervitas president Kersti Kaljulaid.

Nii konverentsi delegaatide tagasisides kui ka pressikajastuses tõsteti esile põnevat ja olulisi teemasid vaagivat konverentsi programmi, kõnelejate kõrgeteasemelisust ja soolist tasakaalu. Head tagasisidet sai ka uus toimumispaik EKA, mida hinnati nii asupaiga kui ka profiili poolest üritusele äärmiselt sobivaks.


Tallinn Music Week 2019 numbrites:
170 esinejat 28 riigist
75 festivali toimumispaika, neist 18 muusikalava
22 587 festivalikülastajat
956 delegaati, neist 453 välisriikidest
100 välisajakirjanikku

TMW 2019 festivali korraldas Shiftworks OÜ koos paljude partnerite ja kaaskorraldajatega.

Programmipartnerid:
Jazzkaar ja Eesti Jazzliit, Rada7, Fenno-Ugria, Manka Boutique Pop Festival, Intsikurmu Festival, Station Narva, Kalana Saund, World Clinic, Made In Baltics & Sony Music, Üle Heli & 130701/ FatCat Records, Damn.Loud Agency, Stupido Records, Sveta Baar, HALL, MÜRK, Kasaganaan, Kivi Paber Käärid, Eesti Kaasaegse Kunsti Arengukeskus (EKKAK), Disainikeskus

TMW 2019 Linnalava toimumispaigad: Viru Keskus, Eesti Kunstiakadeemia (EKA), Telia esindus Kristiine Keskuses, Tallinna Kunstigümnaasium, Balti Jaama Turu Humalakoda, disainibüroo Velvet, raamatupood Puänt, Põhjala Tap Room, Leila Baar

TMW 2019 maitseelamusi pakkusid: Trühvel, La Muu, Kaja Pizza Köök, Jahu Resto, Kopli Puljongibaar, Moon, Kolm Sibulat, Bekker Pagariäri, Põhjala Tap Room, Noodle Box pop-up @ Burger Box Bar, Burger Box, Kokomo Coffee Roasters, Sfäär, Fika – Leib ja Kohv, Muhu Pagarid, Kärbes Kitchen&Bar, Homeart, Lendav Taldrik, Kivi Paber Käärid, Frenchy Bistro, F-hoone, Taibaan, VLND Burger, Curated by Bakerman


TMW 2019 esitleja: Telia Eesti

Peatoetajad: Nordic Hotel Forum, Eesti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, Telliskivi Loomelinnak

Partnerid ja panustajad: Music Estonia, Eesti Kunstiakadeemia (EKA), BLRT Grupp / Noblessner, Viru Keskus, Eesti Lastekirjanduse Keskus (ELK), Yandex.Taxi, Postimees Grupp, Raadio 2, Raadio 4, ERR Kultuuriportaal, IDA Raadio, Soundhouse, RGB, Cuu Club, aKustikAudio, Kingivabrik, Vita Pictura, Moe Peenviinavabrik, Economy Hotel, Go Hotel Shnelli, Go Bus, Go Travel, Digiekraanid.

Välispartnerid: Soome Suursaatkond, Kanada Suursaatkond, Soome Instituut, Briti Nõukogu, Tattarrattat, Stupido Records, 130701/ FatCat Records, Chimes, Noise Unit PR, Ebba Lindquist PR, Keychange, The Orchard, Finest Sounds, Radio Helsinki, Tiketti, ETEP

Festivali toetasid: Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Kultuurkapital ja Tallinna Ettevõtlusamet

Festivali veebileht: Velvet ja Festivality
Visuaalne identiteet: AKU

TMW konverentsi avakõned