Tallinn Music Week 2020

Kuupäev

Möödunud nädalal 27.–30. augustil toimus Tallinnas 12. korda rahvusvaheline muusika- ja kultuurifestival Tallinn Music Week (TMW). Festivalil esines 140 artisti 10 Euroopa riigist ning konverentsil osales 778 muusika- ja kultuuritööstuse esindajat. Kokku kogus festival 20 233 külastust.

TMW 2020 festivali avas ühispidu Tampere Talo ja Tampere 2026 kultuuripealinna tiimiga Fotografiska Tallinn keskuses. Avakõne pidas kultuuriminister Tõnis Lukas. Konverentsil andis avaliku intervjuu president Kersti Kaljulaid.

Kogu kultuuri-ja ürituskorralduse sektori jaoks keerulisel ajal toimunud TMW läbivateks teemadeks olid muusikatööstus 2.0, kestlik areng ja naabrid. Eesti Kunstiakadeemias (EKA) toimunud konverentsil pöörati eritähelepanu muusikatööstuse ja kultuurivaldkonna kriisistrateegiatele ning muutuste juhtimisele. Lisaks konverentsile ning valdavalt Põhja-Tallinna Telliskivi Loomelinnakusse ja Noblessneri sadamasse koondunud muusikaprogrammile leidsid festivali raames aset ka avalikud vestlused, kunstiprogramm, laste töötoad, eriprogramm Lasnamäel, restoraniprogramm Maitsed, muusikute kirbuturg ja heategevuslik plaaditurg koostöös vähiravifondiga „Kingitud Elu“.

TMW muusikaprogrammis esines 140 artisti 10 Euroopa riigist kokku 11 laval. Muusikaõhtuid külastas 3 päeva jooksul 11 000 inimest, sealhulgas 778 muusika- ja kultuuritööstuse esindajat ja huvilist, kes osalesid ka TMW konverentsil kohapeal. Abiks oli 160 vabatahtlikku. Koos tasuta linnaprogrammi üritustega oli festivalil kokku 20 233 külastust.

Festival korraldati vähendatud mahus, vastavalt avalikele üritustele kehtivatele reeglitele, mis aitavad vältida koroonaviiruse levitamist või sellesse nakatumist. Kõigil üritustel peeti kinni nii hügieeninõuetest kui ka kuni  50% mahutavuse reeglist.

Festival avati neljapäeval, 27. augustil Fotografiska Tallinn keskuses koostöös Põhjamaade suurima kultuurikeskuse Tampere Talo ja Tampere 2026 Euroopa Kultuuripealinn 2026 organisatsioonidega.

Kultuuriminister Tõnis Lukas tervitas avaõhtu kõnes nii Tampere partnereid, TMW tiimi kui ka festivali külastajaid. „Oleme Soomes end alati oodatud külalistena tundnud ning oleme kindlad, et sel nädalavahetusel tunnevad Soome külalised end Eestis sama oodatuina,“ sõnas Lukas. Minister tunnustas ka TMW korraldajaid: „Olite esimene festival Eestis, mis pidi mõne tunni jooksul langetama väga keerulisi otsuseid, veel enne kevadise eriolukorra algust. Tulite olukorrast välja tugevatena ja oluliste kogemuste võrra rikkamatena.“

Avapeol esinesid teiste seas Soome ambient-džässi legend Tapani Rinne oma uue projektiga Radioton ning Kadri Voorandi ja Mihkel Mälgandi duo. Kuni laupäeva, 30. augustini kestnud festivalil jagus muusikat indiepopist uue põlvkonna hiphopini, metalist folgini ning nüüdismuusikast ja koorilaulust eksperimentaalse elektroonikani. Eesti muusika oli tänavu esindatud enam kui 100 artistiga.

28. ja 29. augustil EKAs toimunud konverentsil astus üles 128 muusika- ja kultuurivaldkonna esindajat, neist 80 kohapeal ja 48 veebiülekande vahendusel.  Arutlusteemade keskmes oli uue ajastu muusikatööstuse ja kultuurikorralduse tulevikustrateegiad ning avalike ürituste tervise- ja ohutusnõuded. Konverentsi avamisel tervitasid EKA auditooriumi kogunenud rahvusvahelist publikut EKA rektor Mart Kalm, Telia Eesti kommunikatsioonidirektor Katrin Isotamm ja TMW juht Helen Sildna. Üle videosilla liitusid Sildna ettekandega kolleegid kriisikoldeist Beirutist ja Minskist – Liibanoni muusikaettevõtja ja Beirut Jam Sessionsi kaasasutaja Anthony Semaan ning Valgevene muusikaekspordi edendaja Dmitri Bezkorovainyi.

President Kersti Kaljulaid andis konverentsi raames avaliku intervjuu, mida modereeris Saksamaa uudisteagentuuri Deutsche Welle ajakirjanik Benjamin Bathke. Intervjuu keskendus TMW peateemadele ja kultuuri rollile muutuvas maailmas. Juttu tuli muuhulgas kultuuri rollist ühiskonna valupunktidest rääkimisel. „Kui kultuurivaldkond võtab mõne teema omaks, siis ei ole enam tagasiteed,” ütles Kaljulaid.

Koostöös Music Estoniaga toimusid konverentsil ka praktilised töötoad ja mentorlustunnid, milles omandati muuhulgas digiturunduse uusimaid võtteid ning uuriti muusikaäri telgitaguseid. 

Lisaks muusikaprogrammile ja konverentsile oli TMW kavas ka lai valik linnafestivali üritusi. Päevased linnalava kontserdid tõid muusika Viru Keskusest Laagna kogukonnaaiani ja Telia peamajast Põhjala Tehaseni Koplifestil. Plaadipoes Terminal toimunud avalike vestluste teemad ulatusid noore popipõlvkonna depressioonist arhiivimuusika digiteerimise ja kultuurilise omastamiseni. Kunstiprogrammi raames sai külastada Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse kureeritud Tallinna Neljapäeva galeriituuri, EKA tudengite valgusinstallatsioone Noblessneris ning mitmeid näituseid ja Muumimuuseumi pop-up poodi Telliskivi Loomelinnakus. Aset leidsid ka laste muusika-töötoad Vivistop Telliskivis, Tallinna restorane tutvustav programm, muusikute kirbuturg ja Tallinna suurima linnaosa Lasnamäe avastusretk.  Koostöös vähiravifondiga „Kingitud Elu“ Balti Jaama turul toimunud heategevuslik plaaditurg kogus vähihaigete toetuseks ligi 5000 eurot.

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna kriisireguleerimise nõuniku Karena Leigeri sõnul oli TMW korraldus vastutustundlik. „Suurürituse korraldajana võttis TMW arvesse võimalikud viiruse leviku tõkestamise meetmed ja andis nii külastajatele kui ka esinejatele juhised, kuidas festivali toimumispaikades liikuda või vastutustundlikult käituda,” ütles Leiger, lisades: „Kultuurivaldkond on tänastes väga keerulistes tingimustes äärmiselt koostöövalmis. Oleme näinud, et kui kui viiruse ennetus- ja tõrjemeetmeid võetakse tõsiselt, saavad sündmused toimuda ka keerulisel ajal. Oluline vastutus lasub ka sündmuse külastajal.“

Mitmetes TMW kontserdipaikades turva- ja korraldusteenuseid pakkunud Meeskond Security juhi Eigo Sõsteri hinnangul sujus festival vaatamata piirangutele hästi: „Oli näha, et korraldajad ja suurem osa publikust mõistsid vajadust tulla meetmete rakendamisega kaasa. Viimased kuud on näidanud, et üritusi saab turvaliselt korraldada küll, ent nõuded tuleb seada toimumiskoha põhiselt ning lähtuvalt ürituse iseloomust. Reede õhtul ootamatult edastatud ja laupäeva õhtuks jõustunud alkoholimüügi piirang ei teinud turvalisuse tagamist lihtsamaks, vaid pigem vastupidi. Loodame, et kui piiranguid ka tulevikus rakendatakse, siis väga sihipäraselt ja korraldajatega koostöös.“

Täpsem ülevaade TMW 2020 festivalist, sealhulgas külaliste ja partnerite kommentaare TMW kodulehel.

Tallinn Music Week 2020 numbrites:

140 esinejat 10 riigist
160 vabatahtlikku
60 festivali toimumispaika, neist 11 muusikalava
11 399 muusikafestivali külastajat
778 konverentsi külastajat kohapeal ja digitaalselt
7776 külastust erinevatel linnafestivali üritustel
Kokku 20 233 festivalikülastust

Jaga
Categories Tags
Portfoolio