29. septembrist 3. oktoimus Tallinnas 13. korda rahvusvaheline muusika- ja linnafestival Tallinn Music Week (TMW). TMW muusikafestivalil esines 177 artisti 21 riigist ning konverentsil 128 muusika- ja kultuurivaldkonna esindajat. TMW pileteid ja passe osteti kokku 44 riigist. Kokku kogus festival 17 325 külastust.
TMW muusikafestivalil esines 177 artisti 21 riigist 29 esitlusõhtul Telliskivi Loomelinnakus, Noblessneris ja vanalinnas. Festivali rahvusvaheliselt nimekaimate esinejate seas olid A Place To Bury Strangers ja DVS1 Ameerika Ühendriikidest, Hatari Islandilt ja Gerd Janson Saksamaalt.
Muusikaprogrammi avas neljapäeval, 30. oktoobril koostöös festivali esitleja Teliaga kontsert Kultuurikatlas, kus Trio ‘95 esituses tuli esmaettekandele Liisa Hõbepappeli poolt festivaliks loodud uudisteos „Sina armas oled manner”. Esimest korda kõlas ka rahvusvaheline koostööprojekt „Themes For Great Cities: Tallinn“, mille loojaiks ja esitajaiks on Eesti muusikud Jonas Kaarnamets ja Erki Pärnoja, Taani bändi Mew laulja Jonas Bjerre ning Ameerika muusikaloolane Alex Maiolo. Helilooja ja produtsent Sander Mölder esitles avakontserdil oma uut koostööde albumit „TIKS 086″ koos külalisesinejatega Eestist, Rootsist ja Saksamaalt.
Avakontserdi juhatasid tervituskõnedega sisse Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid, Telia Eesti juhatuse esimees Robert Pajos ning TMW asutaja ja peakorraldaja Helen Sildna.
President Kersti Kaljulaid ütles oma kõnes, et killustunud ja pandeemias kannatanud kultuuriväljal on TMW-l oluline roll ühise aruteluruumi loomisel. „Juba kõigi nende küsimuste üle arutamine viib meid minu arvates kindlasti lähemale uuele tasakaalule eri inimeste, erinevate ühiskondade ja erinevate põlvkondade vahel. Selleks ongi Tallinn Music Week,” lausus riigipea, lisades: „Kultuur on poliitika. Aeglane, aga toimiv. Maakera hakkab uuesti pöörlema, esialgu vaikselt, siis kiiremini. Aga on meie asi teha nii, et sellest vakatusest, aeglustusest, sünniks võimalikult palju head. Rohelisem planeet. Arvestavam ühiskond. Toetavam kogukond. Vaba ühiskond võimalikult paljudele siin maakeral.”
„Vajame avatud, loovat, inspireerivat linnakeskkonda ja Eestit laiemalt, ning TMW tiim teeb igal aastal selle eesmärgi nimel palju ära,” kommenteerib Telia Eesti juhatuse esimees Robert Pajos. „Tänu neile kogesime taas, kuidas muusika seob ja ühendab, olgu füüsiliselt või virtuaalselt, ning annab lootust ja tuge liikuda julgelt parema poole. Meie ees seisvad tänased ja homsed väljakutsed on nii suured, et üksi me nendega toime ei tule. Nii on partnerlused nagu Telia ja TMW võtmetähtsusega. Olgu tegu kliimamuutuste, digilõhe, küberkiusu ja -rünnetega või mõne muu kestliku arengu eesmärgiga seotud probleemiga – teadlikkuse tõstmise ja tugevama mõju nimel peame ühiselt mõtlema ja tegutsema!”
Avaõhtu pidulikul vastuvõtul tunnustati klubi HALL asutajat Elena Natalet rahvusvahelise muusikatööstuse võrdõiguslikkuse algatuse Keychange inspiratsiooniauhinnaga panuse eest Eesti muusika- ja klubikultuuri ning öömajanduse edendamisse viimase 30 aasta jooksul. Tema algatusel ellukutsutud klubi HALL on ühtlasi pannud Eesti viimaste aastate jooksul Euroopa klubiturismi kaardile.
TMW konverentsi avasid reedel, 1. oktoobril Nordic Hotel Forumis Eesti Vabariigi kultuuriminister Anneli Ott, Nordic Hotel Forumi tegevjuht ja kaasomanik Feliks Mägus ning TMW juht Helen Sildna.
Nordic Hotel Forumis ja klubis HALL toimunud konverentsil esines 128 muusika- ja kultuurivaldkonna esindajat 18 riigist üle kogu maailma. Konverentsi staaresinejateks olid üle digisilla sündmusel osalenud Briti muusik ja aktivist Billy Bragg, keda intervjueeris ajakirjanik Artemi Troitski, ning ekspresident Toomas Hendrik Ilves ettekandega „30 aastat iseseisvust – kas Eesti laulis end vabaks?”. Konverentsi läbiv teema oli kohaliku ja globaalse vastastikune mõju uue ajastu kultuuridiplomaatiast turvalise ürituskorralduse, õiglase voogedastuse ning Eesti ja muu Euroopa muusikaturgude hetkeseisu ja uute suundade tutvustuseni. Esmakordselt ka klubis HALL toimunud konverentsi öömajanduse teemalises arutelus jäi kõlama, et valdkonda ja selle sidusrühmade koostööd tuleb usaldada ja toetada, mitte üha karmistuvate piirangutega pärssida.
Eestist osales konverentsil ja valdkonna kohtumistel rekordarv ehk 507 muusikatööstuse esindajat Eestist, mis on märk sellest, et Eesti muusikatööstus on professionaliseerumas. Konverentsi kavas oli kolm eestikeelset, spetsiaalselt koduturul tegutsejaile keskendunud arutelu kohaliku muusikaettevõtluse ja muusikakriitika arengutest ning avalike ürituste turvalisusest.
Konverentsi paneelid on TMW PRO ja DigiPRO klientidele järelvaadatavad digiplatvormil pro.tmw.ee. kuni TMW 2022 festivalini.
TMW päevane linnafestivali programm oli lõppakordiks Tallinna keskkonnasõbraliku liikumise kuule. Ühendades jõud Eesti Arhitektide Liidu 100 aasta juubeliprogrammi linnakunstifestivaliga PÖÖRA!, avati TMW raames kolm installatsiooni-linnalava.
Linnafestivali käivitas jazziklubis Philly Joe’s koostöös Euroopa Komisjoni esindusega Eestis TMW avalik vestlus „Tallinn Euroopas“, kus Tallinna linnapeakandidaadid arutlesid, milline peaks olema Tallinna tulevik Euroopas. Vestluste programmis Jutud arutleti ka Euroopa rohepealinna strateegia, muusikakritikute staatuse, Eesti noorte sotsiaalsete probleemide ja kliimaängi ning naiste rolli üle elektroonilise muusika ajaloos. Samuti toimusid jutuajamised TMW-l esinenud A Place To Bury Strangersi ja Hatari esindajatega. Kinos Sõprus sai näha dokfilmi „Laul nimega viha” Hatari vastuolulisest teekonnast Eurovisiooni lauluvõistlusele, mis päev peale festivali sai Islandi aasta dokumentaalfilmi tiitli. HALLis linastus film „Sisters With Transistors” elektroonilise muusika naispioneeridest.
Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse kureeritud Tallinna Neljapäeva galeriituuril sai tutvuda nii Eesti kui ka rahvusvaheliste kunstnike värske loominguga ning Niguliste kiriku haljakul imetleda EKA tudengite loodud valgusinstallatsioone. Pealinna toidukultuuri tutvustas festivali Maitsed programm, mille raames avati Von Krahli naabruses uus põhjamaise mahetoidu restoran Peet Ruut. Koostöös laste ja noorte loovuskiirendiga VIVITAga toimus TMW-l lastelt-lastele minifestival ning Plaadituru juhtimisel muusikakandjate turg. Festivali lõpetas rattarekt Tallinna suurimas linnaosas Lasnamäel.
Kõigi programmiosade peale kokku kogus festival 17 325 külastust.
Ohutu festivalielamuse tagamiseks sai festivali põhiprogrammist osa Covid-tervisetõendi või kehtiva negatiivse testi tulemusega publik.
Tallinn Music Week 2021 numbrites:177 muusikaprogrammi artisti 21 riigist, neist 103 Eestist
128 konverentsi esinejat 18 riigist
60 festivali toimumispaika, neist 16 muusikalava
7 772 muusikafestivali külastajat
922 konverentsi külastajat kohapeal ja digiplatvormil, neist 507 Eestist
44 riigist ostetud TMW pileteid ja passe
Kokku 17 325 festivalikülastust