News

TONY ALLEN saabus Tallinnasse!

Kuupäev

Eile õhtul saabus lumisesse Tallinnasse afrobiidi legend Tony Allen.

Täna õhtul klubis Rock Cafe üles astuv legendaarne mees muusika-ajaloost saabus eile läbi lumesaju Tallinnasse, et panna võimas punkt Jõulujazzi festivalile ehedate aafrika rütmidega. Ülejäänud bändiliikmed saabuvad Tallinnasse täna.

Hoolimata sekeldustest lendudega oli 70-aastane Tony Allen eile õhtul saabudes ülimalt reibas: „Eesti! lõpuks ometi!“ hüüatas ta lennujaamast lumetuisusesse Tallinnasse astudes.  Nii Tony Allen kui tema bändi kitarrist Kologhbo Orghene saabusid Eestisse esimest korda ja imestasid siiralt nähes massiivseid 2-meetriseid lumme-hunnikuid teede ääres. Tony Allen oli hästi kursis Eesti ajalooga ja oli kuulnud oma tuttavatelt muusikutelt, et Tallinn on ilus linn. „Mulle hakkas juba tunduma, et ma ei jõuagi oma elu ajal siia, aga mul on hea meel, et saame nüüd ikka ka Eesti publikule mängida,“ ütles afrobiidi legend Allen.

Päeval läheb Tony Allen lõunat sööma restolu legendaarne trummar koos kaheksa tunnustatud aafrika muusikuga, kellest mitmed löönud kaasa nii Alleni plaatidel kui kontsertidel juba aastaid. Ansamblisse kuuluvad Kameruni, Nigeeria, Martinique’i ja Prantsusmaa muusikud. Nii plaadil kui kontserdil lauldakse inglise, oruba ja yoruba keeles. Paljud muusikasõbrad on Alleni tantsulisi ja kaasakiskuvaid live-esinemisi pidanud oma elu parimaiks kontserdielamusteks. „Muusika on minu elu eesmärk,“ on Allen öelnud. „Ma pole kunagi päris rahul ja õpin ikka veel teistelt. Muusikamaailm on väge hingeline ja ma arvan, et sel pole lõppu.“

Tony Allen sai esmalt tuntuks kui Fela Kuti bändide Africa 70 ja Egipt 80 muusikajuht ja trummar. Koos anti 11 aasta jooksul välja 30 heliplaati ja pandi alus afrobeat stiilile. Fela Kuti on ise kinnitanud, et Tony Allanita poleks afrobeati. Muusikavisionäär Brian Eno peab aga Allanit suurimaks trummariks elavate seas. Tony Allen arendas välja revolutsioonilise rütmikeele, mis seob omavahel Aafrika rütmid, muusiku kodumaal Nigeeriaski laineid löönud funky, R&B’le omased murtud rütmid, gruuvi ja tantsulisuse. See stiil nimega Afrobeat on mõjutanud suurt osa tänapäeva muusikast.

1984. aastal lahkus Tony Allen Aafrikast asudes esialgu elama Londonisse, siis Pariisi täiendades Afrobeat’i nüüd juba elektroonika, dub’i ja hip-hop’i elementidega. Pariisis on ta koostööd teinud kõige erinevamate tippmuusikutega nagu Manu Dibango, Ray Lema, Charlotte Gainsburg, Baaba Maal, Damon Albarn,  aga ka näiteks Roy Ayersiga, ansambliga Zap Mama, Jimi Tenori jt.-ga

Tallinnasse jõuab Allen oma sooloalbumi „Secret Agent“ maailmatuuri raames, millega ta on tuuritanud pool aastat ja esinenud näiteks ka Euroopa suurimal festivalil Glastonburys, Womadil ja Londoni suures kontserdisaalis Barbican jne.

 Kontserdi ajakava:

19.00 Avame uksed, plaate mängib DJ Orav – ootame teid iga ilmaga!

20.00 Uus Eesti bänd JAGASPACE avab piduõhtu Rock Cafes.

21.00 Rock Cafe lavale tuleb afrobeat-maailmastaar, Tony Allen koos oma võimsa peobändiga.

 Tony Alleni piletid hinnaga 495.-/395.- (ISIC-kaardi ja flyeriga) on müügil Piletilevis, Ticketpros ja enne algust kohapeal kella 19:00st.

Jaga
Categories

Latest project

Eesti muusikaturu fookuspäev 2025

Näita rohkem