Station Narva 2023

Kuupäev

Location

Narva, Eesti

7.–10. septembril Narvas kuuendat korda toimunud muusika- ja linnafestival Station Narva täitis Eesti idapoolseima linna muusika, kunsti, kogukondlike koosviibimiste ja eri valdkondi liitvate ettevõtmistega. Nelja päeva jooksul kogus festival 4032 külastust.

Festivali avas neljapäeval, 7. septembril Narva Raekojas arutelusarja BAZAR avalik vestlus Narva kultuurielu tulevikust. Luubi alla võeti nii linna kultuuriinstitutsioonid ja -haridus kui ka kultuuripealinnaks pürgimise väljavaated. Järgnes menukas avakontsert Narva kolledžis, kus esinesid lauljad Ott Lepland ja INGA koos Narva Linna Sümfooniaorkestri ja soul-funk bändiga. 

Reedel, 8. septembril loomeinkubaatoris OBJEKT toimunud Station Narva ettevõtluspäeva keskne teema oli uued tehnoloogiad ja loometegevus õiglases üleminekus. Päeva avas tervitussõnadega kultuuriminister Heidy Purga, misjärel üks festivali esinejatest, Ukraina popstaar Ivan Dorn rääkis avalikus intervjuus noorte toetamisest ja muusika maailmapäästvast jõust. 

Kultuuriminister Heidy Purga võrdles festivalipäevade aegset Narvat “keskse jaama” ja peatuspunktina rahvusvahelise ja kohaliku kultuuri jaoks. “Station Narva on sündmus, kus erinevate valdkondade loojad tulevad kokku, et jagada oma talenti ja kirge. [- – -] Narvas näeme seda kultuuride mitmekesisuse ja koostöö vaimu – see linn on tõestus sellest, kuidas kultuur suudab meid innustada ja ühendada,” ütles ta

Ivan Dorn märkis, et Narva on teda soojalt vastu võtnud, meenutades tema kodulinna Slavutšit Kiievi oblastis, ning andis noortele loomeinimestele nõu: “Kes iganes te ka poleks – kirjanik, fotograaf, muusik –, igaühes teis on miskit ainulaadset ning just teie enda kordumatud mõtted, kogemused ja isiksus. Iga indiviid on loominguline üksus ning muusikuna ka juba olemasolevas žanris tegutsedes on teie käsitlus sellest ikkagi ainulaadne.”

Tänavuse Station Narva muusikaprogramm leidis aset 8. ja 9. septembril Vaba Lava Narva etenduskunstide keskuses ja klubis Ro-Ro. Rahvusvahelise muusikaprogrammi 20 esineja seas olid nimekaimateks välisartistideks Briti plaadileibli Mo’ Wax ja rühmituse UNKLE asutaja James Lavelle, elektroonilise tantsumuusika grupp Acid Arab, Soome muusik Jimi Tenor ja Ukraina päritolu Ivan Dorn. Eesti artistidest olid kavas teiste seas YASMYN, Ajukaja ja Mart Avi, manna ning Ida-Viru taustaga IVI ja Analogue Quattro.Meeelolukaiks kujunesid festivali päevased linnalava kontserdid Joaoru rannahoone terrassil, restoranis Valge Kõrvits ja Kulgu sadamas, kus esines Hollandi ska-rocki bänd Bazzookas. Narva kunstiresidentuur (NART) pakkus festivali raames nii lõunasööke Jaapani kunstnike Reico Motohara ja Kabo’ga, NARTi algatuse Narva Veneetsia Saatkonna kureeritud paadituure kui ka öiseid kunstinäitusi Kreenholmi manufaktuuris. Festivali raames leidsid aset ka Sillamäe kunstniku Eduard Zentsiku kureeritud Ida-Viru kunstnike grupinäituse “Noor Tundmatu” avamine, Velo Narva rattaretk ning Narva Muuseumi giidiekskursioonid Kreenholmis, Hermanni linnuses ja Narva Muuseumi Kunstigaleriis. Sündmusele panid punkti narvapärane hommikusöök mitteformaalse õppe keskuses VitaTiim ja Kreenholmi kogukonnaaia hooaja lõpupidu.

Station Narva 2023 parimad hetked

Portfoolio