News

Swans. 12. mail. Von Krahl

Kuupäev

12. mail annab Tallinnas Von Krahli teatrisaalis kontserdi mõjuvõimas Ameerika post-punk bänd Swans. Erikülalisena astub üles indie-folk trubaduur James Blackshaw.

Peale 13-aastast vaikust on tagasi muusikaajalukku läinud New Yorki post-punk bänd Swans, kes kasvas välja 80-ndate algul New Yorki No Wave skenest, sarnasest taustsüsteemist kui nende hingesugulased Sonic Youth. Bändi asutajaks ja hingeks oli multiinstrumentalist, vokalist ja lugudekirjutaja Michael Gira, kes bändi liidriks ka täna. Swansi tunnuseks sai algusest peale sünge ja veniv vokaal, agressiivne ja erakordselt vali helikaskaad, muutuvad tempod ja üle vindi moonutatud kitarri-saund.  Võrrelda võis neid post-pungi bändiga Joy Division, kuid Swansi lakoonilises harmoonia-struktuuris oli midagi bluusilikku ning nende pillidekäsitluses ja improvisatsioonilises tempode vaheldumises  elemente free jazzist.

Michal Gira kommentaar bändi nimele Swans oli: „Luiged on majesteetlikud ja kaunid olendid väga halbade iseloomudega“ ning „ilus ja brutaalne“ on omadussõnad mis seisavad kõrvuti nii mõneski bändi kirjeldavas arvustuses. Gira on Swansi kontserte kirjeldanud: „hinge ülendav ja keha lammutav“, mis viitab ka asjaolule, et varajase perioodi Swansi kontserdid olid sedavõrd valjud ja füüsiliselt mõjuvad, et mõnedele publikust tekitas see suisa oksendamisreaktsiooni.

Aastast 1997, mil Michael Gira Swansi kõrvale jättis, töötas ta üles oma plaadifirma Young God Records, ilmutas terve hulga kirjutisi, andis plaate välja oma uue bändiga Angels of Light ning produtseeris ja andis välja hulga muusikat oma leibeli alt, sealhulgas ka Devendra Banharti esimesed albumid. Just Gira oli mees, kes avastas Banharti talendi kui Devendra oli 21-aastane kodutu folk-hipi, varuks hulk väriseval häälel käepäraste vahenditega salvestatud lugusid.

Swans on andnud välja 12 stuudioalbumit ja 9 live-albumit, millest viimane stuudioplaat ilmus aastal 1996 ja kujutas endast mammutalbumit täis eksperimentaalset muusikat: sünget ambienti, eepilisi post-industriaal-teoseid, post-rocki ja akustilist kitarri; aastal 1998 ilmus aga live-salvestus pealkirjaga „Swans Are Dead“, mis jäigi Gira poolseks sõnumiks fännidele kuni 2010 jaanuarini, mil bändi myspace-lehele ilmus sõnum „SWANS ARE NOT DEAD / Swans ei ole surnud“

Peagi järgnes uudis, et 21. septembril ilmub peale aastaid vaikust Swansi album „My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky“. Plaadil löövad kaasa mitmed bändiliikmed nii endistest Swans kui Angels of Light koosseisudest kui ka külalistena Devendra Banhart, Bill Rieflin (R.E.M.) ja Mercury Revist tuntud Grasshopper. Gira on rõhutanud, et Swansi aktiveerumine peale pikka vaikust ei ole odav re-union vaid loominguline areng, mis viib teda orgaanilisel moel tagasi Swansi väljendusviiside juurde, olles aastatega läbi teiste kollektiivide muusikaliselt edasi arenenud.

12. mail Euroopa tuuri raames toimuvale kontserdile tuleb müügile 400 piletit hinnaga 295-495 krooni. Piletid jõuavad müügile reedel, 5.novembril kell 10:00 Piletilevis ja Ticketpros, eelmüük Musiccase’i Facebooki lehe kaudu alates neljapäevast. Soodsaid pileteid hinnaga 295.- tuleb müügile 100tk.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=wXTvsSR5_r0


Jaga
Categories Tags

Latest project

Eesti muusikaturu fookuspäev 2025

Näita rohkem